Szermierka

„Szach-mat!” na ŚKUNKS 2014

Warsztat przeprowadzony przez Martina Fabiana oraz Vladimíra Šeligę ze słowackiej grupy treningowej Bratislavský Šermiarsky Spolok, podczas ŚKUNKS 2014 w Rybniku.

Tematem warsztatu było zaprezentowanie podstawowych technik, których uczą się początkujący w BŠS. Ciekawy był sposób w jaki przeprowadzono warsztat. Wyglądał on jak standardowy trening z bardzo skrupulatną rozgrzewką oraz wyczerpującym „dobijaniem się” na końcu. Na szczególną uwagę zasługuje również element, który wiele grup treningowych pomija, czyli końcowe rozciąganie.


Zachęcam też do zapoznania się z przewodnikiem po całym warsztacie opublikowanym na oficjalnej stronie Bratislavský Šermiarsky Spolok.

Chciałbym podziękować Martinowi Fabianowi za pomoc w transkrypcji. No i oczywiście świetny warsztat (:


Cęść 1. Rozgrzewka.

Na początku zawsze musi być rozgrzewka. Ta w wykonaniu grupy Bratislavský Šermiarsky Spolok jest naprawdę wartościowym materiałem. Najbardziej efektowne są ćwiczenia z użyciem drabinki koordynacyjnej.

Cęść 2. Trzymanie Dystansu.

W drugiej części zaprezentowane jest bardzo proste i niezwykle wartościowe ćwiczenie rozwijające umiejętność utrzymywania dystansu do przeciwnika. Przy okazji świetnie poprawia dynamikę pracy nóg.

Cęść 3. Zaproszenie i Winden.

W tym ćwiczeniu zapraszamy przeciwnika do ataku otwierając się odrobinę. Gdy ten wykona atak, kontrujemy go pchnięciem wykonując „Winden”.

Cęść 4. Kontra Prawym Wołem.

Tutaj ponownie wykonujemy zaproszenie. Atak kontrujący staramy się wykonać poprzez przejście do postawy prawego „Wołu”.

Cęść 5. „The Meyer Circle”.

W tej części warsztatu wykonujemy kontrę przy pomocy „Durchwechseln”. W sytuacji, gdy przeciwnik mocno oporuje i stara się wybronić, wykorzystujemy tzw. „Meyer Zirckel”.

Cęść 6. Verkehren (Sperren).

W tym ćwiczeniu wykonujemy uderzenie przypominające „Krumphaw”. Różnica jest taka, że prowadzimy cios krótkim ostrzem w celu uzyskania dźwigni na naszej rękojeści by na ułamek sekundy zablokować miecz przeciwnika. Na końcu odpowiadamy serią ciosów.

Cęść 7. Chwyt Ostrza.

Bonusowa technika polegająca na przechwyceniu ostrza przeciwnika dlonią, z jednoczesnym atakiem pchnięciem.

Cęść 8. Rozciąganie.

Na koniec tzw. „Rzezanie” (czyli wycisk do granic możliwości w formie przysiadów z mieczem trzymanym nad głową) oraz rozciąganie.

Chcesz sobie ustawić avatar? Zarejestruj się!

Po rejestracji sprawdź spam swojej poczty. Mail z hasłem mógł do niego trafić.