Ciekawostki historyczne

O DESW

POxy

Oxyrhynchus Papyrus n.466 (MS P.Oxy.III.466) Źródło: www.wiktenauer.com

Czym są Dawne Europejskie Sztuki Walki?

Cóż, ciężko na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem. Mówiąc bardzo ogólnie, są to wszelkie sposoby konfrontacji wręcz, oraz bronią białą, które stosowano w przeszłości na terenach Europy.

Najstarszy manuskrypt, jaki został skategoryzowany datuje się na II wiek naszej ery i pochodzi z Grecji. Jest to jedna kartka papirusu, będąca częścią większego zbioru, opisująca techniki zapaśnicze.

Jak widać na załączonym obrazku, niewiele z niego pozostało. Na szczęście, w późniejszych czasach, tego typu materiałów szkoleniowych powstawało znacznie więcej (wliczając w to kilkadziesiąt traktatów opisujących niemiecką i włoską szkołę szermierki rozmaitą bronią, z okresu średniowiecza i renesansu), a duża ich część ocalała po dziś dzień, spoczywając w archiwach licznych bibliotek i muzeów, poza czujnym wzrokiem badaczy historii.

Dopiero w 1965 roku pojawiła się pierwsza publikacja naukowa, autorstwa Martina Wierschina, dotycząca liechtenauerowskiej szkoły szermierki. Była to bibliografia niemieckich podręczników szermierczych wraz z transkrypcją pierwszego z nich, mianowicie „Codex Ringeck”, oraz glosariuszem terminologii w niej zawartej.

Na następną tego typu publikację trzeba było czekać aż 20 lat. W 1985 roku pojawiła się praca, która miała najbardziej znaczący wpływ na dalsze badania i rekonstrukcję zapomnianych, europejskich sztuk walki. Jej autorem był Hans-Peter Hils, który przybliżył postać samego mistrza Johannesa Liechtenauera, oraz Kunst des Fechtens (sztuki walki), której nauczał.

W latach 90-tych ubiegłego stulecia zrodziło się obecne, międzynarodowe środowisko HEMA (Historical European Martial Arts), które bardzo intensywnie zaczęło zgłębiać traktaty szermiercze i testować ich praktyczne zastosowanie.

Do Polski ten nurt dotarł w połowie lat 90-tych XX wieku, między innymi dzięki zaangażowaniu Bartłomieja Walczaka – założyciela Stowarzyszenia ARMA-PL.

Szczegółowe informacje, jakie udało się ustalić na podstawie źródeł historycznych możesz znaleźć w artykule „KRÓTKA HISTORIA SZERMIERKI W ŚREDNIOWIECZU, cz. 1” autorstwa Macieja Talagi – obecnego prezesa SDESW ARMA-PL.


Żródła: wiktenauer.com, wikipedia.org, thearma.pl.

Chcesz sobie ustawić avatar? Zarejestruj się!

Po rejestracji sprawdź spam swojej poczty. Mail z hasłem mógł do niego trafić.